Profesyonel Neyler

Delrin (Plastik) başpareli, daha nitelikli ve nispeten çaplı neyler ve tüm akortlar için geçerlidir.
850,00Delrin (Plastik) Başpareli

Profesyonel Neyler

Manda boynuzu başpareli, daha nitelikli ve nispeten çaplı neyler ve tüm akortlar için geçerlidir.
1100,00Manda Boynuzu Başpareli

Standart Neyler

Delrin (Plastik) başpareli, kamış çapları orta kalınlıkta olan neyler ve tüm akortlar için geçerlidir.
450,00Delrin (Plastik) Başpareli
ney_boynuz_baspareli_mansur_ney

NEY FİYATLARI HAKKINDA DEĞERLENDİRME

Ney fiyatları ile ilgili; çok ucuz neyler de satılıyor çok pahalı satılanlar da var. Fiyatların niçin bu derece farklılık gösteriyor gibi sorularla karşılaşmaktayız. Bu konu ile ilgili düşüncelerimizi paylaşarak sizlerin kafa karışıklığını gidermek ve zihninizdeki sorulara cevap bulmanıza yardımcı olmak istedik. Böylelikle, belki yıllardır içinizde olan ney üfleme isteğini kötü bir anıyla başlamasını yada bitmesine engel olabilmeyi amaçladık.

 

Neyin fiyatı neye göre belirlenir?

Ney kamışı tabiatta, hüdâi nâbit (kendiliğinden) yetişmektedir. Bu nedenle, ney için en birincil sorun kaliteli ve uygun özelliklere sahip malzemeyi temin etmektir. Bir kamışlıktaki binlerce kamıştan yalnızca bir kaç tane neylik kamış kesilir. Bu kamışların pek çoğu ya yeterince kalın değildir yada boğum aralıkları neye uygun olmamaktadır.

Yılda bir defa kesilen kamışları aynı zamanda tarım, yapılaşma vb. sorunlar da beklemektedir. Her geçen gün zamanında kesilmiş, kaliteli, tamamıyla ney yapmaya uygun kamış bulmak güçleşmektedir.

Manda boynuzuna geldiğimizde ise; yine aynı sorunlarla karşı karşıya kalınmaktadır. Yekpare boynuz başpare yapmaya uygun boynuz bulmak hiç kolay değildir. Çünkü boynuzun çaplı olabilmesi için mandanın on yaşından büyük olması gerekmektedir. On yaşından daha küçük kesilen mandaların boynuzları küçük olmakta ve siyah kereatin kısımlarını tam olarak dolduramadıkları için yekpare Başbare yapımına uygun değidir. Manda neslinin azalması malzemeye ulaşmakta en büyük engeldir.

Bütün bu doğal malzemeyi bir araya getirmek ve usulüne uygun bir şekilde açmak kolay iş değildir. Dolayısıyla piyasada çok ucuza satılan kamış neylerin pek çoğunda bu olmazsa olmaz özellikler gözardı edilmektedir. Çok astronomik pahalı olmamak şartıyla, bu özelliklere sahip bir neyin makul bir pahalılıkta olması kabul edilir.

 

Plastik ney alınabilir mi ?

Plastikten yapılan neyler kamiş neylere göre çok ucuzdur. Sadece Ucuz olduğu için kalitesiz ve usulüne göre açılmamış kamış almamanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu neylerin sesleri çoğu zaman zor çıkar ve akortları düzgün değildir, onun yerine sesi daha rahat çıkacak ve nisbeten daha doğru sesleri olan plastik bir ney alınabilir. Böylelikle neydeki sesleri biraz olsun çıkartıp bu işi yapabileceğinizi düşündüğünüz ve maddi olarak da müsait olduğunuz zaman kaliteli kamış bir ney alabilirsiniz. Hem artık sesleri çıkarabildiğiniz için neyinizi deneyerek ve kendi üfleyişinize göre alabilirsiniz.

 

Müzik marketlerdeki ya da müzik evlerindeki neyleri güvenebilir miyim?

Şayet müzik marketteki ney, tecrübeli, iyi seviyede ney üfleyen bir ustanın açkısı ise ve ileride yaşayabileceğiniz sorunlara muhatap bulabileceğiniz bir imkan sunuluyorsa tabiki alabilirsiniz. Burada neyi nerden alacağınız değil neyin kendi kalitesi ön plandadır. Yalnız malesef hemen hemen hiç bir müzik mağazasında bu şartları taşıyan ney bulunmamakla birlikte, ney alanların kötü tecrübeleriyle zaman zaman karşılaşmaktayız. Çok kalitesiz bir kamiş neyi fahiş fiyatlarla satın alanlar olduğu gibi, ucuz olduğu için alıp da, enstruman çok kalitesiz olduğu için ses çıkaramayıp küsen ve bırakan pek çok kişiye rastlıyoruz.

Ustalar zaten az bulunan kaliteli malzemeyi birebir neyzen adaylarına kendileri açıp ulaştırdıkları için, bir müzik mağazasının vitrinine koyacak kadar miktarda ney yetiştirememeklerdedir.

İyi olan bir ney ustası bulup doğrudan size uygun akort ve tutuş yönünde ney açtırmamız olacaktır.

 

Neynevâ'nın fiyat politikası nedir?

Mümkün olduğu müddetçe sizleri en iyiyle buluşturmayı amaçlamaktayız. Hem hizmetimizin devam edebilmesi hem de sizlerin kaliteli bir neyi rahatlıkla alabilmesi için Fiyatlarımızı makul seviyelerde tutmaktayız.

Gayemiz öncelikle insan biriktirmektir...