BAŞPARE

Başpare; ney'in üst kısmına yerleştirilen, neyden daha pürüssüz ses elde etmeyi sağlayan çeşitli çaplarda torna edilmiş ve dudağa temas eden neyin üflendiği parçadır. Kelime açılımından da anlaşılacağı üzere baş parçası anlamına gelir.

kpare=yboynuz

Tamamı manda boynuzu olan başpareler (Yekpare)

ahsap-baspare-kakma

Üflenen iç kısmı boynuz dış kısmı ise ahşap olan başpareler

IMG_1596

Tamamı zeytin, abanoz, gülağacı ve şimşir gibi ağaçlardan yapılan başpareler

ney_ve_ney_kabi

Delrin (sert plastik) başpareler

 
IMG_1596

Kullanılan Malzemeler

Başpare, esasen manda boynuzundan açılması gerekmekte olup, bugün yeterli sayıda ve yeterli çapta malzeme elde edilememesinden dolayı başka malzemelerden elde edilme yoluna gidilmektedir. Atölyemiz isteğe bağlı olarak boynuz veya boynuzun fiziksel yapısına en yakın sertlikte ve ona en yakın tınıya sahip özel bir malzemeyi kullanmaktadır.

Ölçüler:

Başparelerimiz 18, 19, 20, 21, 22, 23 mm olmak üzere 6 farklı başpare alt çapına sahiptir (Kamışa giren kısım). 18, 19, 20 ve 21mm'lik olanların ağız genişliği 16,5 mm. 22 ve 23 mm'lik olanların ağız çapları ise 16,5-17 mm aralığındadır.

Bununla birlikte siparişe göre istenilen her ölçüde başpare yapmaktayiz

baspare_gorsel_guzel

Tını Özellikleri:

Başparlerimizde iç hazne derinliği özenle verilmiş ve gerekli iç parlaklık ve pürüssüzlük sağlanmıştır. Zira nefesi ses kutusuna ileten bu kısmın pürüstsüz ve parlak olması tınının parlaklığını sağlayacaktır.

Başpare Dış Formu:

Her neyzenin farklı bir başpare formu tercihi olduğunu dikkate almakla beraber ortalama forma en yakın formu elde etmek için gayret göstermekteyiz.

Başpare dış formu ise şık bir görünüme sahiptir. Dudağın başpare üzerinde rahat bir şekilde performans gösterebilmesi için yanak eğimi ve parlaklığı özenle verilmiştir.

İşlenmeye Hazır Manda Boynuzları