azizdede-1-e1482191924268

Neyin Tarihçesi

Yüzyıllar boyunca özellikle dini törenlerde icra edilmiş olan ney ve onun Hz. Mevlana ile yeniden bir tanım kazanan ve hayat bulan hali.

neyler

Ney Çeşitleri

Neyler, boy uzunluklarına göre değişik akordlara ayrılırlar. Neye diğer enstrumanlar gibi her defasında farklı akortlar yapılmadığı için, neyzenler her akord için farklı uzunluktaki neylere sahip olmaları gerekmektedir. Bu neyler Sol, la, si, do, re, mi fa, sol gibi anatonlarda ve bu seslerin aralarında ara sesler de de açılmaktadır.

ahsap_ney_cantasi_ney_atolyesi

Neyin Bakımı

Neyinizi uzun yıllar üflemek ve gün geçtikçe de renginin koyulaştığını ve de sesinin daha da güzelleştiğini izlemek için onu periyodik birş şekilde yağlamanız ve de gerektiği şekilde muhafaza etmeniz gerekmektedir. Detayları okuyabilirsiniz.

ahsap_ney_cantasi_gorsel

Parazvane

Neyin çatlamasını ya da zarar görmesini engellemek için her iki ucuna takılmakta olan metal yüzükler ve çeşitli parazvane seçenekleri

ney_gorsel_mansur

Ney Yapımında Hassasiyet

Neylerimizin akordunun tam anlamıyla doğru olmasına gösterdiğimiz özenin yanında, şekil, işçilik, estetik yanlarına da büyük önem vermekteyiz.

ney_kabi_mansur_ney

Sunum, Kalite ve Garanti

İtibar ve güvenilirliğin tüm sermayemiz olduğunu düşünmekteyiz… Bununla birlikte ömrümüz elverdiği müddetçe neylerimizin bütün sorunları – bizden kaynaklı olsun ya da olmasın – sorumluluğumuz altında olacaktır.

ney_yapim_asamalari

Ney Yapılış Evreleri

Kamışın kesiminden son hale gelinceye kadar ney ve başparenin geçirmiş olduğu aşamalar.

nay_kamislar

Kamış - Kargı

Neyin ana unsuru olan kargı adı da verilen kamış, akdeniz kıyılarında özellikle Antalya - Hatay sahil hattında yetişmektedir. İyi bir ney için de en uygun özelliklere sahip bir kamışın temin edilip usulünce kurutulmuş olması çok önemlidir.