BAŞPARE

Başpare ; ney'in üst kısmına yerleştirilen, neyden daha pürüssüz ses elde etmeyi sağlayan çeşitli çaplarda torna edilmiş ve dudağa temas eden neyin üflendiği parçadır. Kelime açılımından da anlaşılacağı üzere baş parçası anlamına gelir.

Kullanılan Malzeme:

Başpare, esasen manda boynuzundan açılması gerekmekte olup, bugün yeterli sayıda ve yeterli çapta malzeme elde edilememesinden dolayı başka malzemelerden elde edilme yoluna gidilmektedir. Atölyemiz isteğe bağlı olarak  boynuz veya  boynuzun fiziksel yapısına en yakın sertlikte ve ona en yakın tınıya sahip özel bir malzemeyi kullanmaktadır.

Ölçüler:

Başparelerimiz 18, 19, 20, 21, 22, 23 mm olmak üzere 6 farklı başpare alt çapına sahiptir (Kamışa giren kısım). 18, 19, 20 ve 21mm'lik olanların ağız genişliği 16,5 mm. 22 ve 23 mm'lik olanların ağız çapları ise 17 mm'dir.

Bununla birlikte siparişe göre istenilen her ölçüde başpare yapmaktayiz

Tını Özellikleri:

Başparlerimizde iç hazne derinliği özenle verilmiş ve gerekli iç parlaklık ve pürüssüzlük sağlanmıştır. Zira nefesi ses kutusuna ileten bu kısmın pürüstsüz ve parlak olması tınının parlaklığını sağlayacaktır.

Başpare Dış Formu:

Her neyzenin farklı bir başpare formu tercihi olduğunu dikkate almakla beraber ortalama forma en yakın formu elde etmek için gayret göstermekteyiz.

Başpare dış formu ise şık bir görünüme sahiptir. Dudağın başpare üzerinde rahat bir şekilde performans gösterebilmesi için yanak eğimi ve parlaklığı özenle verilmiştir.

yekpare boynuz başpareler

Yekpare Boynuz Başpareler

Ahşap baspareler

Ahşap Başpareler

ahşap kakma başpareler

Ahşap kakma boynuz başpareler

 

İŞLENMEYE HAZIR MANDA BOYNUZLARI