Neyzen Umut SOYSAL- Neynevâ Ney Atölyesi

NEYZEN UMUT SOYSAL

İzmir’in Tire ilçesinde 5 çocuklu bir ailenin 4. çocuğu olarak dünyaya geldi. (1987). Sırasıyla Tire Merkez Menderes İ.Ö.O (1993-1996), Fatih İ.Ö.O. (1996-1998), Öğretmen Melahat Aksoy İ.Ö.O (1998-2001), Tire ŞAİK Lisesi (2001-2004)’ni dereceyle bitirdi. 2004 yılında başladığı Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü’nden 2008 yılında mezun oldu.

Aynı yıl Dokuz Eylül Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Anabilim Dalı Master Programına kabul edildi. DEÜ Yabancı Diller Yüksekokulu’nda bir yıl süreyle ileri İngilizce eğitimi gördü (2008-2009). 2012 yılında “Şeyh Galib’in Gazellerinin Estetik Çözümlemesi ve Eğitim Sürecinde Kullanımı” isimli teziyle “Eski Türk Edebiyatı Bilim Uzmanı” derecesini aldı. (Danışman: Prof. Dr. İlhan Genç).

2004-2010 arası İzmir’de bulunduğu süre içerisinde Ege ve Dokuz Eylül Üniversitelerinde “Türk Müziği Konservatuarı, İktisat, Tarih, Türkoloji, Sahne Sanatları” gibi pek çok bölümün derslerini takip ederek bu bölümlerde ders veren hocaların bilgi ve görgüsünden istifade etti.

2008-2010 yılları arasında MEB’e bağlı çeşitli okullarda Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği yaptı. 2010 yılında Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı’nın açtığı sınavı kazanarak o tarihten sonra aynı kurumda “Osmanlı Tarihi ve Eski Metinler Uzmanı” olarak çalışmaya başladı.

Müziğe olan ilgisi erken yaşlarda başladı. 2002 yılında Ney’le tanıştı. 2002-2007 yılları arasında İzmir Radyosu Sanatçısı Neyzen Arif Biçer’den hocasının vefatına kadar Ney meşk etti. Makamlar konusunda kendisini geliştireceği düşüncesiyle Hocasının teşvikiyle Tanbur çalmaya başladı. Semih Gümüş’ün atölyesinde Mehmet Yektay’dan makamlar ve saz eserleri konusunda yardım gördü. Adnan Tanç yönetimindeki Tire Musiki Derneği’nin koro çalışmalarını uzun süre takip etti.

2005 yılında Türkiye üniversitelerindeki ilk Ney topluluğunu Atıf Akgün ve Erhan Saraçoğlu ile birlikte kurdu. (DEÜ Neyzen Topluluğu). 3 yıl süreyle bu topluluğun çalıştırıcılığını yaptı. Daha sonra topluluğu Neyzen Şule Aydın’a devretti. 2002-2010 yılları arasında İzmir ve çevresinde çeşitli dernek, koro, cemiyet ve topluluklarda 200 civarında müzikal etkinliğe Neyzen olarak iştirak etti.

Halen aynı kurumda görev yapan U. Soysal’ın Osmanlı Tiyatrosu, İzmir-Tire özelinde Kent Tarihi Çalışmaları, İktisat Tarihi, Osmanlı Şiiri, Müzik Tarihi, Biyografi gibi farklı alanlarda yayınlanmış pek çok akademik araştırması bulunmaktadır. Müzik çalışmalarını İstanbul’da sürdüren U. Soysal aynı zamanda meraklı bir kitap koleksiyoncusudur.

[email protected]

Neynevâ Ney Atölyesi

Hobyar Mah. Cağaloğlu Yokuşu Cad. 19-2 Çelehan

(Marmaray İstasyonu Valilik çıkışı karşısı

0505 661 0106

Dinle neyden kim hikâyet etmede Ayrılıklardan şikâyet etmede
— Hz. Mevlânâ

Tüm görseller ve bilgiler izin almak koşuluyla kullanılabilir.

www.neyneva.com

Mesaj yolla
Detaylar
Merhabalar. Neyneva Ney Atölyesine hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabilirim