Size en uygun neyi gelin birlikte seçelim

Bütün Alanları Eksiksiz Doldurun.

  • Ney
  • Kalite
  • Başpare
  • Parazvane
  • El
  • Adres
  • Tamam :)

Sizin için hangi akortta bir ney açalım?

Adım 1 - 6

Neye başlayacak kişiler önce hangi ney ile yola çıkacaklarını belirlemelidirler. Biz, yola yeni çıkacaklar için (boyu 1.60 m den uzun olanlar için) Kız Ney’ini önermekteyiz. Kız ney, orta uzunlukta olan neylerdendir. Dolayısıyla uzun olan neyleri tutmada güçlük çekebilirsiniz. Kısa olan neyleri üflemek de başlangıçta kolay olmamaktadır. Ney kurslarında da genellikle tüm öğrencilere akord birliği olması açısından Kız ney kullanılmaktadır.

Eger boyunuz 1.60m 1.50 m arasındaysa Yıldız – müstahsen ya da daha kısa olan süpürde ney seçebilirsiniz. 1.80 ve üzerinde bir boynuz varsa da kız neyden daha uzun olan mansur ve şah neyleri de tercih edebilirsiniz.

Seçmek için isme tıklayın.
Alttan da sayfa linkine gidebilirsiniz.

Neyinizin Kalitesi :

Neyiniz nasıl bir kamıştan olsun ?

Adım 2 - 6

Kamışlıktaki milyonlarca kamışın içerisinden, neye uygun özelliklere sahip neylik kamış çok ama çok az çıkmaktadır. Bu ney açmaya uygun olanlarının nispeten çaplı olanları daha da az bulunmakta. Bu nedenle daha kolay ulaşabildiğimiz orta çaptaki kamışların fiyatlarını daha uygun tutmaktayız. Çaplı olan kamışlar ise çok daha az bulunmakta. Çaplı olan neyleri sesleri biraz daha tok ve hacimlidir. Neylerin zaman geçtikçe ve üflendikçe daha güzel bir sese sahip olacağını, seslerinin olgunlaşıp demleneceğini hesaba katacak olursanız iyi kalite bir kamış neyle başlamanızı tavsiye etmekteyiz.

Not: Tüm faklı kalitedeki neyler aynı hassasiyetle açılmaktadır. Yalnızca fark kamışlarının nitelikleri ve çap farklılıklarıdır.


Başpare Seçimi :

Peki başpareniz hangi malzemeden olsun?

Adım 3 - 6


Parazvane Seçimi :

Neyinizin parazvanelerinin nasıl olmasını isterdiniz ?

Adım 4 - 6


Üfleme Yönü Seçimi :

Ney üflerken hangi eliniz yukarıda kalıyor ?

Adım 5 - 7

Ney üfleme yönünüz neyi kolay tutabilmeniz için önemlidir. Çünkü neyin arkada kalan ve başparmakla kapatılan perdesi (deliği) sizin neyi tutuş yönünüze göre daha rahat tutabilmeniz için birazcık sağa ya da sola yakın açılır. Bunu belirlemek ise gayet kolaydır. Elinize neye benzer bir çubuk ya da flüt alır ve ney üfler gibi tutarsanız, bir tarafa doğru tutmaya daha yatkın olacağınızı göreceksiniz. Beyniniz sizi istemsiz olarak sağ tutuş ya da sol tutuş pozisyonuna yönlendirecektir.


Adres Seçimi :

Lütfen Adres ve Telefonunuzu Girin.

Adım 6 - 7

Tamamlandı:

Step 7 - 7Başarılı !
Ney Siparişinizi Aldık.