DERİ NEY ÇANTALARI

Atölyemiz sizler için şık, kaliteli, gerçek deriden, ergonomik ve kullanışlı ney çantaları - kaval çantası sunmaktadır. 5 ayrı renk seçeneğine sahip çantalarımız 7 ney için özel dizayn edilmiştir. Neylerin birbirine değmemesi ve deforme olmaması için her neye özel bir kanal mevcuttur. Böylelikle neyleriniz çantanızın içinde sarsılmaz ve savrulmaz.

Softcase tarzında yaptığımız bu çantalar, piyasadaki çantalardan daha sağlam ve mukavemetli yapılmıstır. Askısı sayesinde omuzunuzda rahatlıkla taşıyabilirsiniz ve oldukça da hafiftir.

Neyin icadıyla ilgili olarak, Hz. Peygamber’in ilâhî bir sırrı Hz. Ali’ye söyledikten sonra Ali’nin bu sırrın mânevî ağırlığına dayanamayıp onu susuz bir kuyuya bağırdığı ve daha sonra bu kuyudan çıkan kamışlardan her rüzgâr estiğinde bu sırrın etrafa yayıldığı yolunda bir menkıbe anlatılır. Mûsiki kaynaklarında sıkça tekrarlanan bu menkıbe için Ferîdüddin Attâr’ın Manŧıķu’ŧ-ŧayr adlı eseri kaynak gösterilirse de burada sadece Hz. Ali’nin sırlarını söylediği bir kuyunun kanla dolduğu hikâye edilir, neyle ilgili herhangi bir ifadeye rastlanmaz. Ney öteden beri Türk mûsikisinin ve özellikle tekke mûsikisinin vazgeçilmez sazı olmuştur. Neyde bulunan yedi adet deliğin tasavvuf düşüncesinde “yedi esmâ” olarak yorumlanması ve neyin insân-ı kâmili temsil etmesinin yanında Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’nin, “Dinle neyden ...” ifadesiyle başlayan Meŝnevî’sinin ilk on sekiz beytinin neye ayrılması bilhassa Mevleviyye tarikatında neye farklı bir yer kazandırmış, bu sebeple ney bu tarikatta “nây-ı şerif” diye anılmıştır.

Şah ney uzunluğundadır

88 x 13 x 8 cm boyutlarındadır

88 x 13 x 8 cm boyutlarındadır

Temin edilemiyor

Our Team

Lacivert Gerçek Deri Ney Çantası

1200 TL

Siyah Gerçek Deri Ney Çantası

1200 TL

Antik Yeşil Gerçek Deri Ney Çantası

1200 TL

Taba Gerçek Deri Ney Çantası

1200 TL

Açık Taba Gerçek Deri Ney Çantası

1200 TL

Tek Neylik Çantalar

250 TL